location-pin phone-receiver signs svg-defsnulltelephone web

AKTUALNOŚCI

ZBP: Wartość kredytów hipotecznych może w tym roku przekroczyć 50 mld zł

Banki mogą w tym roku udzielić ponad 210 tys. kredytów hipotecznych, których wartość sięgnie 50-52 mld zł, to poziom nienotowany od 10 lat – poinformował w środę Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich (ZBP).

„Sądząc z wyników po trzecim kwartale, kiedy udzieliliśmy 52 tys. nowych kredytów, mamy szansę zamknąć rok 2018 liczbą ponad 210 tys. sztuk kredytów rocznie. To jest poziom niespotykany od 2007-2008 roku. (…) Jeśli chodzi o wartość kredytów wyniki z trzech kwartałów były również bardzo dobre, (…) co daje nam szansę, że zamkniemy wynik roku 2018 na poziomie co najmniej 50, jak nie 52, 53 mld zł” – powiedział Furga.

„To jest poziom akcji kredytowej niespotykany od 2008 roku” – dodał.

Furga powiedział, że według analiz ZBP nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie mogło dojść do tąpnięcia na rynku kredytów hipotecznych.

„Łącznie zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych to w tej chwili 408 mld zł. Jest to 2 mln 215 tys. czynnych umów kredytowych zarówno złotowych, jak i walutowych” – stwierdził.

W opublikowanym w środę przez ZBP raporcie Amron-Sarfin napisano, że niepokojącym sygnałem na rynku nieruchomości staje się powrót cen transakcyjnych na rynku pierwotnym do poziomów sprzed kryzysu finansowego.

Jak wynika z przedstawionego na konferencji cyklicznego raportu Amron-Sarfin mimo pojawiających się sygnałów o zaostrzaniu kryteriów udzielania kredytów, liczba i wartość nowych umów o kredyt mieszkaniowy była zbliżona do kwartału poprzedniego, choć minimalnie niższa – odpowiednio o 3,05 proc. i 1,24 proc.

ZBP informuje, że łącznie banki udzieliły w trzecim kwartale 52 tys. nowych kredytów o wartości 13,5 mld zł i na koniec września poziom akcji kredytowej w tym roku osiągnął już 85-90 proc. wartości roku poprzedniego.

Według raportu rynek kredytów mieszkaniowych w III kwartale tego roku w dalszym ciągu notował dobre wyniki, jednak dynamika akcji kredytowej nieco osłabła.

Według ZBP na rynku panuje optymizm, a Polacy ze wsparciem kredytów hipotecznych, ale również za gotówkę, z powodzeniem realizują nieformalny program „Mieszkanie na wynajem”, oferując na rynku kolejne mieszkania.

W raporcie napisano, że z zestawienia liczby podatników rozliczających dochód z najmu wynika, iż liczba podatników oferujących na wynajem co najmniej jeden lokal mieszkalny wzrosła z 532 tys. w roku 2013 do 611 tys. w roku 2015. Według szacunków Stowarzyszenia „Mieszkanicznik” ta liczba przekracza obecnie 650 tys. osób.

Według ZBP szybko rośnie też liczba osób osiągających dochody wyłącznie z najmu, która w roku 2013 liczyła 25 tys. osób, a obecnie przekracza 50 tys.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło: PAP, www.bankier.pl

 

Centrum Finansowe EFEKT S.C.
Joanna Matyszewska, Adam Gierszewski
Al. Bayeux 20, 89-600 Chojnice
tel/fax: +48 52 39 77 000 e-mail: biuro@efekt-chojnice.pl